تسمه نقاله های نخی

این نوع نوار نقاله ها از پرمصرف ترین انواع نوار نقاله هستند که شامل چندین لایه ی نخی آغشته به لاستیک برای حصول اطمینان از قدرت کششی بالا می باشند.

برای ایجاد قابلیت انعطاف پذیری بیشتر این لایه ها توسط لایه های لاستیکی میانی ازهم جدا می شوند. درنهایت نوار نقاله توسط یک لایه ی لاستیکی پوششی (Top Cover) که جنس و ضخامت آن باید متناسب با نوع کاربرد تسمه و خصوصیات موادی که توسط آن حمل می شوند (ابعاد ، جنس ، دما ….) انتخاب شود ، محافظت می گردد.

کناره های محافظ

این جزء که به صورت دو نوار لاستیکی لبه های کناری تسمه نقاله را می پوشاند ، از ورود رطوبت و آلودگی به داخل منجید جلوگیری می نماید.جنس به کار رفته در این لبه ها مشابه ترکیب لاستیکی لایه های پوششی بالا و پایین نوار نقاله است.

نوار نقاله های EP

نوار نقاله های EP یکی از پرکاربردترین انواع نوار نقاله می باشد که از الیاف پلی استر (E) در جهت طول (تار) و پلی آمید یا نایلون درجهت عرض (پود) آنها استفاده می شود.از ویژگی های این نوع نوار نقاله می توان به مقاومت بالا در برابر پارگی و ضربات ، قابلیت انعطاف پذیری زیاد و وزن کم اشاره نمود.

نوار نقاله های EP بدلیل اینکه تحت تاثیر آلودگی محیط و مواد حمل شونده قرار نمی گیرند ، می توانند بدون لایه های کناری محافظ ( پارچه در طول لبه های برش خورده قابل رویت می باشد) برای هر نوع کاربردی استفاده شوند که این ویژگی سبب کاهش قیمت این نوع نوار نقاله بدون تاثیر گذاری برکیفیت بالای آن می شود.
در تسمه نقاله های EP ممکن است در بعضی موارد نیاز به تقویت پود منجید باشد ، به عنوان مثال برای باکت الواتورها یا هر تسمه ای که نیازمند مقاومت بالا دربرابر کشش طولی و پارگی است. این استحکام ممکن است ازطریق تقویت خود پارچه انجام شود یا از طریق استفاده از لایه های نخی یا سیمی اضافی تامین گردد.
اگر نوار نقاله با استحکام عرضی بالا مورد نیاز باشد ، بافت های فلزی یا نخی در آن به کار برده می شود و یا پارچه هایی با نوار های تک رشته ای پلی استر در جهت پود مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه نقاله های تخت Flat Kautex Belts   

این نوع نوار نقاله بدلیل تنوع بالا و قیمت مناسب از پرکاربردترین انواع نوار نقاله می باشد. تنوع در انتخاب نوع منجید( تقویت شده ….) و همچنین کیفیت لاستیک محافظ موجب شده است تا این نوع نوار نقاله برای انتقال و حمل هرنوع موادی مناسب باشد.

این نوار نقاله در 2 مدل قابل تولید می باشد:

نوار نقاله ی لبه بسته Molded Edge belt

برای محافظت از منجید درمقابل ضربات گاید های خط انتقال و همچنین جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و رطوبت به داخل آن از کناره های محافظ لاستیکی استفاده می شود.حداکثر عرض قابل تولید 2200 mm و برای عرض های بالاتر با اتصال طولی قابل تامین می باشد.

نوار نقاله های لبه باز Cut edge belt

این نوع نوار نقاله تا حداکثر عرض 2200 mm قابل تولید بوده و سپس می تواند توسط خریدار یا سازنده (شرکت کومان) به عرض های مورد نیاز برش داده شود.

استفاده از نوار نقاله های تخت در مواردی که زاویه ی شیب خط انتقال بیش تر از 20 درجه باشد مناسب نبوده و توصیه می گردد که از نوار نقاله های آج دار (ribbed belts , with cleats , etc) استفاده شود.

طول رول نوار نقاله های تولیدی تنها تحت تاثیر محدودیت های موجود در مورد ابعاد رول ها (به منظور سهولت انتقال آنها توسط خریدار) می باشد.

نحوه ی نامگذاری نوار نقاله های نخی (منجیدی)

مشخصات درج شده بعنوان نام محصول شامل عرض نوار نقاله (mm) ، نوع منجید ، ضخامت کاور و حرفی است که نوع پوشش لاستیک محافظ را مشخص می نماید. به عنوان مثال :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *